Alergia to zjawisko całoroczne, jednak budzi największe zainteresowanie w sezonie wiosennym. To wtedy zaczynają nasilać się objawy alergii, takie jak katar czy kichanie u osób uczulonych na pyłki kwiatów, traw czy drzew. Proces alergiczny może być spowodowany różnymi alergenami, czyli substancjami które organizm traktuje jako wrogie Zanim zdecydujesz na specjalistyczne i drogie testy alergiczne (szukanie konkretnego alergenu) – powinieneś wykonać podstawowe badanie IgE. Sprawdź, kiedy warto się zbadać?
3 drogi, którymi atakują nas alergeny…
W zależności od drogi wnikania alergenów do organizmu możemy podzielić je na kontaktowe (uczulają nas w kontakcie ze skórą), wziewne (zwane również inhalacyjnymi, to te alergeny które wnikają do organizmu przez drogi oddechowe) oraz pokarmowe (czyli składniki znajdujące się w pożywieniu).
Alergeny to nie tylko te substancje, które pojawiają się w czasie kwitnienia roślin, ale również te, które towarzyszą nam przez cały rok. W każdej porcji wdychanego powietrza mogą znaleźć się zarodniki grzybów, roztocza czy nabłonek skóry zwierząt domowych. Również pokarmy, które w obecnych czasach są coraz bardziej zmodyfikowane zawierają różne alergeny.
Mam objawy alergii, kiedy wykonać test alergiczny?
Zanim zdecydujesz się na badania krwi musisz pamiętać o kilku kwestiach. Lekarz najszybciej postawi diagnozę, jeżeli dostanie od Ciebie informacje o tym czy:
– zauważasz cykliczność objawów alergii np. pojawiają się w danym okresie lub porze roku?
– jakie są objawy, które odczuwasz?
– czy możesz powiązać wystąpienie objawów z wykonywaną czynnością, np. nasilenie po kontakcie ze zwierzęciem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub spożywanie określonego składnika?
– czy zmieniłeś coś w swoim otoczeniu lub diecie co może sugerować alergię?
Wszystkie obserwacje znacznie ułatwią nakierowanie na odpowiednie badania krwi. W pierwszej kolejności powinno się wykonać badanie z krwi – IgE całkowite. Gdy jego wynik przekroczy normę, możemy wykonać panele alergologiczne, czyli szukanie konkretnego alergenu lub grupy alergenów, które nas uczulają.
Czym jest Badanie IgE – pierwszy krok w diagnozowaniu alergii
Niezależnie od drogi wchłaniani najczęściej proces alergiczny odbywa się na drodze IgE-zależnej. Oznacza to, że nasz układ odpornościowy zaczyna produkować specyficzne cząsteczki zwane przeciwciałami IgE, które krążą we krwi. U osób u których test IgE wykaże wynik ponad normę z dużym prawdopodobieństwem występuje alergia.
Oznaczenie poziomu IgE możesz wykonać w laboratorium medycznym lub sięgnąć po dostępny w aptece test na alergię.
Za pomocą tego szybkiego testu, w krwi uzyskanej z nakłucia palca możesz sprawdzić czy poziom IgE nie przekracza normy. Gdy test alergiczny z apteki wskaże wynik pozytywny należy skonsultować się z lekarzem, aby rozszerzyć diagnostykę i zbadać jaki alergen nas uczula. Więc jeżeli test alergiczny z apteki lub badanie IgE całkowite w laboratorium wskazują na przekroczenie normy możesz wykonać panele alergiczne, które pozwalają zbadać uczulenie na kilka substancji w jednym badaniu.
Pamiętaj, że równie ważna jest samokontrola. Zwracaj uwagę co może powodować u Ciebie objawy alergii, ponieważ pomoże to w ostatecznym rozpoznaniu. I tak np. jeżeli odczuwasz ból brzucha i biegunki, a do tego czujesz się źle po zjedzeniu posiłku – należy szukać alergenu w panelu pokarmowym.