Tętniak aorty brzusznej jest miejscowym poszerzeniem tętnicy o bliżej nieznanych przyczynach.
Nieleczony stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów, a wykrywany jest zazwyczaj podczas rutynowych badań. Można go leczyć wyłącznie operacyjnie za pomocą zabiegu klasycznego lub wewnątrznaczyniowego.
Tętniak aorty brzusznej jest bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta. Mimo to wczesne zdiagnozowanie i włączenie leczenia operacyjnego daje dobre rokowania. Tętniak ten jest poszerzeniem naczynia o co najmniej 50%, zlokalizowanym najczęściej w obrębie odejścia tętnic nerkowych oraz tętnic biodrowych.
Leczenie tętniaka aorty brzusznej – metoda klasyczna
Tętniak aorty brzusznej wymaga zastosowania leczenia chirurgicznego. Wskazaniem do natychmiastowej operacji jest pęknięcie tętniaka, które może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta. W innym przypadku wskazaniem do zabiegu usunięcia tętniaka aorty brzusznej metodą klasyczną jest tętniak, którego wielkość przekracza 45 mm. W trybie pilnym należy operować również tętniaka objawowego, zapalnego, zakażonego i embolizującego. Operację metodą klasyczną przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Tego typu zabieg polega na wykonaniu cięcia na brzuchu, a niekiedy również na pachwinach (uzależnione jest to od dokładnej lokalizacji tętniaka). Kluczowym celem tej operacji jest wycięcie tętniaka i wszczepienie protezy naczyniowej (prostej lub rozwidlonej).
Leczenie tętniaka aorty brzusznej – zabieg wewnątrznaczyniowy
Coraz powszechniejszą metodą w chirurgicznym leczeniu tętniaka aorty brzusznej są techniki endowaskuralne, które polegają na zastosowaniu protezy wewnątrznaczyniowej. Wskazania do przeprowadzenia takiej operacji nie różnią się od zaleceń do przeprowadzenia zabiegu metodą klasyczną. Jednakże z racji tego, że powikłania po operacji metodą endowaskuralną nie są jeszcze zbadane, tego typu zabieg zaleca się przeprowadzać wyłącznie u osób, które nie kwalifikują się do operacji klasycznej (np. przez podeszły wiek czy choroby wieńcowe).
Powikłania po leczeniu tętniaka aorty brzusznej
Typ i charakter powikłań po leczeniu tętniaka aorty brzusznej uzależniony jest przede wszystkim od jego rozmiaru i dokładnej lokalizacji. Najbardziej narażeni na wystąpienie powikłań pooperacyjnych są pacjenci z tętniakiem, usytuowanym powyżej tętnic nerkowych. Może u nich wystąpić niedokrwienie nerek, które często skutkuje niewydolnością organu. Innym częstym powikłaniem po leczeniu tętniaka aorty brzusznej jest zespół zwolnienia aorty, który objawia się dużym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, a także zaburzeniami krzepliwości. Oprócz tego po operacji tętniaka może pojawić się krwotok, zakrzepica, zator oraz przeciek z protezy.