„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Kamienie w drogach moczowych

 

kamienie w drogach moczowych
Kamienie w drogach moczowych to jedna z najczęstszych chorób układu moczowego. Kamica układu moczowego występuje u około 2 – 3 % ludności. Najczęściej dostyka osoby w wieku od 20 do 55 lat, przy czym częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Pojawienie się kamieni w drogach moczowych spowodowane jest odkładaniem się złogów kamieni różnej wielkości, kształtu, twardości i zróżnicowanym składem chemicznym. Przyczyny występowania kamicy dróg moczowych nie są jasne. Lekarze wskazują błędy w odżywianiu, zaburzenia gospodarki mineralnej organizmu oraz predyspozycje genetyczne.

Jeśli kamień występuje w nerce mowa jest o kamicy nerkowej. Kiedy kamień, czy kamienie są umiejscowione w moczowodzie mamy do czynienia z kamicą moczowodową. Kamień w pęcherzu to kamica pęcherzowa.

Po zbadaniu i analizie moczu oraz badaniach układu moczowego lekarz uzyskuje informacje na temat składu chemicznego kamieni i dzięki temu jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie. Najczęściej kamienie zbudowane są z soli wapnia. Mogą też mieć strukturę szczawianowo – wapniową. Rzadziej spotyka się strukturę moczanową. Potwierdzeniem rozpoznania i umiejscowienia kamienia jest wynik badania USG.

Objawy kamicy dróg moczowych są charakterystyczne, choć uzależnione od miejsca występowania kamieni. Czasami objawy są niewielkie np. tępe, słabe bóle występujące w okolicy lędźwiowej (w okolicy nerek), uczucie słabego parcia na mocz. Czasami bóle są silne i napadowe odczuwane w okolicy nerek i promieniujące ku przodowi i dołowi spojenia łonowego. Mogą też być odczuwane bóle wzdłuż wewnętrznej powierzchni ud. W nagłych bólach może też być odczuwane uczucie parcia na mocz. Przy tym oddawane są nieielkie ilości moczu. Może pojawić się też krwiomocz. Jeśli nastąpi powikłanie w postaci kolki nerkowej chory może mieć dreszcze i gorączkę.

Atak kolki nerkowej może trwać krotko – kilkanaście minut. Jednak najczęściej trwa kilka a nawet kilkanaście godzin. Chory odczuwa bardzo silne bóle. Niekiedy atak kolki jest poprzedzony symptomami zbliżającego się napadu takimi jak niewielki, tępy ból w okolicy lędźwiowej.

W kamicy pęcherza moczowego często występuje przerywane oddawanie moczu spowodowane zatykaniem ujścia cewki moczowej przez kamień. Najczęściej towarzyszy temu ostry ból.

Jeśli kamień umiejscowiony jest w drogach moczowych powoduje utrudnienie odpływu moczu. Prowadzi to między innymi do rozdęcia miedniczki moczowej. Powstaje wtedy wodonercze. Może ono ulec zakażeniu na skutek którego powstaje roponercze. Wtedy bólom towarzyszy wysoka gorączka.

W ataku kolki nerkowej, niezależnie od umiejscowienia kamienia konieczna jest interwencja lekarza. Przy silnych bólach można wezwać karetkę, a w skrajnych przypadkach chory może zostać hospitalizowany na oddziale urologicznym. W ostrych stanach bólowych lekarz zaleca stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Jeśli występuje zakażenie dróg moczowych konieczne jest podanie antybiotyku.

Kamienie do 5 mm zazwyczaj są przez pacjenta wydalane na skutek odpowiedniej kuracji. Mówi się wtedy o „urodzeniu” kamienia. Kuracja sprowadza się do podania leków przeciwbólowych i rozkurczowych a także kurację pitną. Kuracja pitna polega na przyjmowaniu bardzo dużej ilości płynów- przede wszystkim wód leczniczych o działaniu moczopędnym. Można też stosować gorące kąpiele. W leczeniu kamicy dróg moczowych można stosować także ziołolecznictwo.

Jeśli wielkość kamienia czy kamieni jest znaczna konieczna jest operacja, dzięki której usunie się kamienie. Rokowania operacji zawsze są dobre.

Kamica dróg moczowych spowodowana zaburzeniami w gospodarce mineralnej organizmu ma charakter nawracający. Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, przyjmowanie napojów izotonicznych oraz dużych ilości wód mineralnych.  Niezbędna jest porcja codziennego ruchu i stosowanie naparów z ziół. Jeśli chory stosuje te wszystkie środki zapobiegawcze kamica może się już nie powtórzyć.

Ziołolecznictwo: odpowiedź na pytanie: jakie zioła stosować w kamicy dróg moczowych znajdą państwo po kliknięciu w link.

Jaki irygator do zębów wybrać? Czym się kierować podczas zakupu?