Ból w jamie ustnej, choć zawsze nieprzyjemny i kłopotliwy, nie musi wiązać się z poważniejszymi chorobami jak zapalenie dziąseł, drożdżyca czy choroby wirusowe.
Dość częstą przypadłością są aftozy – dotyczą one aż około 20% z nas. Podłoże powstawania aftoz nie jest do końca znane i jednoznacznie zdeterminowane. Uważa się, że ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim spadek odporności np. w wyniku stresu, niedożywienia czy choroby.
Jak rozpoznać aftę?
Początkowo w miejscu w którym powstanie afta pojawia się mała grudka. Z tej grudki po jakimś czasie rozwija się owrzodzenie. Do charakterystycznych cech aft należy przede wszystkim czerwona obwódka, spowodowana stanem zapalnym, oraz białawy środek – ubytek w błonie śluzowej jamy ustnej. Zazwyczaj średnica afty jest niewielka i wynosi kilka milimetrów, choć czasami rozmiar owrzodzenia może osiągać nawet 2-3 cm. Przy zmianach takiej wielkości konieczna będzie wizyta u lekarza stomatologa. Afty mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach – nawet po kilkanaście. Owrzodzenia jamy śluzowej najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, warg czy pod językiem i zawsze są bolesne.
Sposoby leczenia aft
O ile nie doszło do wtórnego zakażenia bakteryjnego, a powstałe owrzodzenia nie są duże, możemy wspomóc ich leczenie, bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza. Jeżeli odpowiednio zadbamy o uszkodzoną błonę śluzową to zagoi się sama w krótkim czasie. Wspomaganie leczenia aft polega przede wszystkim na łagodzeniu stanu zapalnego, ochronie ranki przed podrażnieniami i zakażeniami oraz zmniejszaniu bólu, który często utrudnia jedzenie czy mówienie. Chcąc przyspieszyć gojenie należy przede wszystkim chronić rankę przed infekcjami bakteryjnymi. Możesz stosować płukanki o właściwościach odkażających jak rozcieńczona woda utleniona (1 miarka wody utlenionej rozpuszczona w 4 miarkach wody) czy roztwór sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na szklankę ciepłej wody). Roztwory te mają działanie antyseptyczne dzięki czemu będą zapobiegały zakażeniom owrzodzenia i przyspieszały gojenie. Chcąc zmniejszyć ból i złagodzić stan zapalny możesz też przepłukiwać usta naparami ziołowymi np. z rumianku lub szałwii. Działają one łagodząco i dodatkowo przeciwbakteryjnie. Skuteczność tych sposobów nie jest jednak potwierdzona w badaniach naukowych i ich stosowanie bywa kontrowersyjne.
Możesz sięgnąć też po gotowe już specjalne preparaty (w żelu, spray’u lub płynie) dostępne w aptece np. Anaftin. W jego składzie znajdują się między innymi poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy – substancje tworzące ochronną warstwę na powierzchni afty. Taka warstwa jest jak plaster ochronny i zabezpiecza aftę przed ciągłym jej drażnieniem podczas picia, jedzenia, mówienia czy mycia zębów. Dzięki temu odczuwamy mniejszy dyskomfort i ból, a dodatkowo zmiana może się naturalnie goić. Składniki Anaftinu: kwas hialuronowy, aloes zwyczajny, wspomagają naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek.
Kiedy zwrócić się do lekarza?
Zazwyczaj leczenie afty trwa 7-10 dni. Jeżeli pomimo domowego leczenia nie zauważasz poprawy najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub stomatologiem. Zaniepokoić powinny nas również częste nawroty aftozy. Może być ona objawem poważniejszego stanu chorobowego. W takim wypadku lepiej skonsultować się z lekarzem w celu wykonania dodatkowych badań i znalezienia przyczyny. Wizyty u specjalisty wymagają również wyjątkowo duże zmiany, których rozmiary przekraczają 2 cm. Z wizytą w przychodni nie należy też zwlekać, gdy wystąpią dodatkowe objawy jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych czy zaostrzy się stan zapalny. Może to świadczyć o tym, że doszło do zakażenia bakteryjnego i konieczna będzie terapia antybiotykowa.
artykuł sponsorowany