Obrzęk kończyn dolnych może być symptomem poważnej choroby. Dlatego jeśli nagle nogi stają się spuchnięte i obolałe dobrze jest udać się na konsultację do lekarza.
Na szczęście w większości wypadków mamy do czynienia z niegroźnym dla zdrowia ogólnego opuchnięciem kończyn np. spowodowanych upałem lub przemęczeniem. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak ulżyć sobie w cierpieniu sięgając po odpowiedni żel przeciwzapalny bez recepty likwidujący obrzęki.
W aptekach jest do wyboru wiele środków zalecanych właśnie w takich sytuacjach. Jak wybrać ten właściwy by nie płacić dwa razy? Podpowiadamy.
Po pierwsze heparyna
Ponieważ najczęstszą przyczyną obrzęku kończyn dolnych jest tworzenie się mikro skrzepów poprzez przyleganie krwinek zwanych trombocytami do ścian naczyń krwionośnych konieczne jest zatrzymanie tego procesu. Heparyna hamuje krzepnięcie krwi poprzez wniknięcie w ściany krwionośne i zwiększenie ich ujemnego ładunku. Dzięki temu trombocyty nie są przyciągane do powierzchni ścian krwionośnych i zakrzepy przestają się tworzyć.
Uwaga! Nie wolno stosować heparyny jeśli cierpi się na skazę krwotoczną , nadciśnienie wrotne, rozwarstwienie aorty lub inne choroby obarczone ryzykiem krwawienia np. z jamy brzusznej.
Po drugie escyna
Escyna to substancja pozyskiwana z nasion kasztanowca. Zawiera 30 różnych saponin, które mają zdolność obniżania napięcia powierzchniowego, z dużą łatwością wnikają w warstwę lipidową błony komórkowej oraz powodują hemolizę czerwonych krwinek. Dzięki hemolizie hemoglobina przemieszcza się do osocza na skutek niszczenia nagromadzonych erytrocytów. W dużych dawkach oczywiście nie jest to pożądane, a wręcz może być niebezpieczne. Jednak escyna w niewielkich dawkach jest zalecana jako lek przeciwobrzękowy i przeciwzapalny. Stosowanie escyny jest też polecane osobom cierpiącym na:
– skurcz łydek,
– zakrzepowe zapalenie żył
– żylaki,
– obrzęki pourazowe i pooperacyjne,
– zwichnięcia.
Aescin żel
Jednym z żeli zawierających zarówno heparynę jak i escynę jest Aescin żel. Stosowanie tego preparatu jest niezwykle proste i nie wymaga pomocy osób trzecich. Wystarczy opuchnięte miejsce posmarować miejscowo. Ulga w bólu i świądzie skóry pojawia się od razu po zastosowaniu żelu. W ciągu 15 – 30 minut ustępuje również obrzęk i opuchlizna.
Aescin ulotka
Przed zastosowaniem każdego leku należy zapoznać się z ulotką. Aescin żel jest lekiem i jako taki może powodować objawy niepożądane, o których należy niezwłocznie poinformować lekarza lub farmaceutę. Działania niepożądane można też zgłosić bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa , Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki dokonanym zgłoszeniom można monitorować działanie leku.|
Wskazania do zastosowania Aesin Żel
Żel Aescin należy stosować bezpośrednio na miejsce opuchlizny lub stłuczenia. Zalecane jest stosowanie żelu jako leku wspomagającego leczenie i zmniejszającemu dolegliwości bólowe w następujących przypadkach:
- urazy np. stłuczenia i skręcenia,
- miejscowe stany zapalne z obrzękiem lub bez obrzęku,
- zapalenie żył kończyn dolnych,
- krwiaki i obrzęki po zabiegach chirurgicznych oraz po urazach,
- bóle kręgosłupa z objawami ucisku korzeni nerwów rdzeniowych.
- bóle i ciężkość nóg,
- świąd skóry,
- obrzęki kończyn dolnych
- skurcze mięśni łydek, występujące w zaburzeniach krążenia żylnego kończyn dolnych.
Działanie Aescin żel
Żel Aescin chroni żyły i zmniejsza obrzęki. Ma właściwości przeciwzapalne. Dzięki zastosowaniu żelu Aescin zmniejsza się przesiąk chłonki, uszczelnia śródbłonek kapilarów, a przepuszczalność błony naczyń włosowatych powraca do normy.
Składniki leku Aescin
Escyna działająca przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Heparyna hamuje powstawanie skrzepów krwi.
Salicylan dietyloaminy ma działanie przeciwbólowe.
Kiedy nie stosować leku Aescin:
Żelu Aescin nie należy stosować jeżeli występuje:
- alergia na składniki leku,
- choroba nerek oraz niewydolność nerek,
- pierwsze 3 miesiące ciąży.
Aescin nie może być dozowany bezpośrednio na:
- błony śluzowe,
- otwarte rany
- miejsca objęte martwicą skóry,
- obszary poddane napromienianiu.
Ostrzeżenie i środki ostrożności
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem jeśli w trakcie stosowania żelu Aescin wystąpi:
- zapalenie skóry,
- zapalenie zakrzepowe żył,
- podskórne stwardnienia (grudki pod skórą),
- wrzody skórne,
- ostry ból związany z dolegliwościami skórnymi,
- nagły obrzęk jednej lub obu nóg,
- niewydolność serca lub nerek (należy monitorować czynność nerek przy stosowaniu Aescin żel)
Stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza
Jeśli lekarz zaleci okłady z zimnej wody, bandażowanie nóg, stosowanie uciskowych rajstop lub pończoch i in. należy się zastosować do zaleceń. Aescin żel może wspomagać leczenie lecz nie zastąpi zaleceń lekarskich.
Dzieci i młodzież
Aescin żel nie jest przeznaczony do stosowania dla osób poniżej 25 roku życia ze względu na brak badań w tej grupie wiekowej.
Aescin a inne leki
Dotychczas nie wykazano interakcji Aescin z innymi lekami. Jednak w przypadku stosowania innych leków o charakterze przeziwzakrzepowym należy decyzję o zastosowaniu żelu Aescin skonsultować z lekarzem.
Ciąża i karmienie piersią
Wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem przed zastosowaniem leku Aescin w przypadku kobiet w ciąży i karmiących.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Dotychczas nie stwierdzono wpływu leku Aescin na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak należy mieć na uwadze, że Aescin zawiera metyl parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propyl parahydroksybenzoesan (E 216), które mogą wywoływać reakcje alergiczne typu późnego.
Jak stosować lek Aescin
Stosowanie Aescin żel powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Niemniej zazwyczaj zalecane jest stosowanie miejscowe bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo 3 do 5 razy na dobę. Należy pokryć skórę cienką warstwą Aescin żel i wmasować w skórę. Zaleca się krótki masaż przed aplikacją żelu Aescin co ułatwia wchłanianie leku.
Możliwe działania niepożądane
Aescin żel może powodować wystąpienie działań niepożądanych:
- alergiczne zapalenie skóry (świąd, wysypka, rumień, wyprysk, pokrzywka) – u 1 do 10 pacjentów na 10 000
- ciężkie reakcje alergiczne (w niektórych przypadkach z krwawieniem) – mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów;
- tachykardia – mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów,
- nadciśnienie tętnicze – mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów;
- zawroty głowy i bóle głowy – u 1 do 10 pacjentów na 1000 pacjentów
Już przy pierwszych niepożądanych objawach należy skontaktować się z lekarzem. Szczególnie gdy wystąpi krwawienie lub wysypka. Oczywiście należy w takim wypadku zaprzestać stosowania żelu Aescin.
Jak przechowywać lek Aescin
Aescin powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Przed zastosowaniem należy sprawdzić termin ważności, a po jego upływie należy usunąć lek z apteczki. Aescin żel musi zostać utylizowany w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu, które wskaże lekarz lub farmaceuta. Ma bowiem negatywny wpływ na środowisko i nie wolno go wyrzucać do pojemników na odpadki.
Co zawiera lek Aescin
Substancje czynne leku:
- alfa-escyna,
- salicylan dwuetyloaminy,
- heparyna.
Pozostałe składniki:
- karbomery,
- trolamina,
- alkohol izopropylowy,
- metyl parahydroksybenzoesan (E 218),
- propyl parahydroksybenzoesan (E 216),
- disod edetynian,
- woda oczyszczona.
Jak wygląda lek Aescin i co zawiera opakowanie
Tuba zawierająca żel o pojemności 40 g opakowana w tekturowe pudełko.
Producent:
Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
Tel.(22) 345 93 00
Wytwórca
Teva Operations Poland Sp. z o.o.
Sienkiewicza 25
99-300 Kutno
fot. Susan Sermoneta źródło: flickr.com