Brak słońca, zimno, deszczowa pogoda – jesienią trudno nam zachować dobre samopoczucie, zwłaszcza jeśli dodatkowo nękają nas sezonowe infekcje. Na szczęście chandra nie musi trwać długo, trzeba tylko wiedzieć jak sobie z nią radzić. Poniżej kilka wskazówek.
-
Lecz się światłem
Kiedy brakuje słońca, trudno zachować dobre samopoczucie. Dlatego też specjaliści zalecają fototerapię, czyli naświetlania odpowiednimi lampami. W efekcie nasz organizm wytwarza więcej witaminy D3 odpowiedzialnej za dobry nastrój.
-
Dbaj o relaks
Stres, zwłaszcza ten długotrwały, potrafi skutecznie zepsuć humor. Aby sobie z nim poradzić należy znaleźć czas tylko dla siebie – może to być masaż, ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych o działaniu pobudzającym, słuchanie muzyki, albo relaks z książką.
-
Nie rezygnuj z ruchu
Już od dawna powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna sprzyja wytwarzaniu endorfiny nazywanej również hormonem szczęścia. Jeśli pogoda nie zachęca do spacerów, jazdy na rowerze albo joggingu, wybierz się na zumbę, basen, czy zajęcia fitness. Dzięki temu nie tylko poczujesz się lepiej, ale też zwiększysz odporność na przeziębienia.
-
Pilnuj diety
Jesienią chętniej sięgamy po słodycze i inne, niekoniecznie zdrowe, przekąski. Specjaliści zalecają zamianę batoników na suszone owoce, jak np. żurawinę, śliwki, czy morele. Czekolada co prawda pobudza, ale na krótko.
-
Pozwól sobie na drobne przyjemności
Każdy z nas ma swój sprawdzony sposób na poprawę nastroju. Dla jednych może to być spotkanie z przyjaciółmi, dla innych kubek gorącej czekolady lub czytanie książki, a dla jeszcze innych – wizyta w kinie czy teatrze.
-
Otaczaj się kolorami
Jesienne i zimowe płaszcze często mają stonowane kolory. Warto tę monotonność przełamać, np. barwnymi dodatkami, i to nie tylko jeśli chodzi o ubrania – w domu możesz postarać się o kolorowe dekoracje. Ciepłe odcienie stworzą przytulane wnętrza, zaś te intensywne pobudzają do działania.
-
Poszukaj nowego hobby
Jesień wcale nie musi kojarzyć się z przygnębiającą pogodą i obniżonym nastrojem – wystarczy tylko znaleźć ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. To doskonały okres, aby zapisać się na kurs tańca, spróbować swoich sił w dzierganiu na drutach, czy technice dekoracyjnej decoupage.
-
Nie unikaj przyjaciół
Długie wieczory zniechęcają do wychodzenia z domu, a tym samym przyczyniają się do ograniczenia życia towarzyskiego. Warto jednak ten schemat przełamać – w towarzystwie znacznie łatwiej nam będzie zachować dobre samopoczucie i nabrać dystansu do problemów.
A jeśli to depresja?
Chwilowe obniżenie nastroju nie jest niczym nienormalnym i przytrafić się może każdemu. Jeśli jednak uczucie przygnębienia nie mija po trzech tygodniach, towarzyszą mu kłopoty ze snem, albo przeciwnie – nadmierna senność, myśli samobójcze i nieuzasadnione poczucie winy, nie warto lekceważyć tych objawów. Jeżeli nie potrafisz osądzić, czy Twoje złe samopoczucie to zwykła chandra, czy coś poważniejszego, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. W razie potrzeby skieruje Cię do psychiatry, albo zaleci spotkanie z psychologiem.
fot. Gregory „Slobirdr” Smith, Ian Sane, Jeff Kubina źródło: flickr.com