O infekcję w okolicach intymnych nietrudno. A że lepiej zapobiegać niż leczyć podajemy kilka wskazówek o to jak zadbać o zdrowie intymne.
Przede wszystkim po to by uniknąć kłopotów z zapaleniem pęcherza i cewki moczowej należy dokładnie i przynajmniej trzy razy dziennie umyć okolice intymne.
Płyny do higieny intymnej
Najlepiej stosować do przemywania specjalne płyny, które zapewniają odpowiednie dla tych części ciała PH. Wybierając środki do higieny intymnej należy zwrócić uwagę na ich skład. Dobrze jest sięgać po kosmetyki naturalne, w których jest mało substancji dodatkowych. Płyn do higieny intymnej musi zawierać bakterie kwasu mlekowego będące osłoną dla pochwy przed bakteriami i grzybami.
Innym potrzebnym składnikiem płynu do higieny intymnej jest D-panetol. Jest to prowitamina B5, która przyspiesza gojenie i regenerację naskórka. Ponad to działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia. D-panetol nawilża skórę i dba o równowagę mikroflory naskórka.
Niedobrze natomiast jest jeśli płyn zawiera Sodium – jest to silny detergent, który bardzo wysusza skórę. Unikać też trzeba takich substancji jak Laureth Sulfate, DMDM,2-Bromo-2-nitropropane-1,czy Hydantoin. Są one rakotwórcze i działają podrażniająco.
Bielizna
Nie wolno też zapominać o codziennej zmianie bielizny. To bardzo ważne, ponieważ na zanieczyszczonym materiale mogą się rozwijać bakterie i grzyby, które po kontakcie ze skórą spowodują zaczną rozmnażać się na niej i w rezultacie może dojść do takich nieprzyjemności jak:
• Świąd i pieczenie,
• Upławy,
• Zaczerwienie warg sromowych,
• Nieprzyjemny zapach
Flora bakteryjna
Warto przy tym pamiętać, że pochwa jest wyposażona w bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus, których zadaniem jest stanowienie swoistej bariery ochronnej. Lactobacillus, obniżają PH i zwalczają rozwój grzybów i bakterii. Zdrowa kobieta ma mikroflorę w okolicach intymnych zawierającą ponad 97% Lactobacillus , natomiast pozostałe to drożdżaki Candida albicans. Jeśli obniża się zwartość pierwszych drożdże zaczynają się rozwijać nadmiernie i na skutek ich zbyt dużego udziału w mikroflorze dochodzi do kandydozy. Może się tak stać na skutek złej diety, stresu, zaniedbania higieny intymnej oraz przyjmowania antybiotyków.
Co jeszcze można zrobić by zadbać o zdrowie okolic intymnych?
Odpowiednio się podmywać. Od przodu w kierunku odbytu, nigdy nie odwrotnie. Także podcierając się papierem toaletowym trzeba stosować tą zasadę. W okolicach odbytu funkcjonuje więcej bakterii niż przy cewce moczowej, dlatego przy podcieraniu w kierunku cewki następuje możliwość przeniesienia bakterii, które nie powinny się tam znaleźć.
Nosić przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Syntetyki – takie jak poliester wyglądają efektownie na ciele ale niestety dość szybko, z powodu braku powietrza następuje rozwój bakterii, których nie powinno być na naszej skórze.
Można a czasem nawet trzeba używać jakiegoś środka nawilżającego który przywraca fizjologiczne PH, łagodzi uczucie dyskomfortu i nawilża śluzówkę pochwy. Może to być np. HydroVag.
fot. J.K. Califf źródło: flickr.com