Brudna woda, skażona żywność, czy brudne ręce mogą stać się przyczyną zakażenia WZW A, czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zwana również mianem żółtaczki pokarmowej lub chorobą brudnych rąk może być bardzo groźna dla zdrowia i życia chorego.
Wirus odpowiedzialny za powstanie WZW A, to wirus z rodziny Picornaviridae HAV (z angielskiego Hepatitis A Virus) znany również pod nazwą enterowirus 72. Najczęściej osiąga wielkość do 27 nm i ma symetrię ikosaedralną. Ocenia się, że rocznie na świecie dochodzi do prawie 1,5 miliona zachorowań, a blisko 20 % chorych wymaga hospitalizacji.
Przyczyny zakażenia
Do zakażenia wirusem dochodzi głównie w okresie wczesno-jesiennym i letnim. Na zakażenie szczególnie narażeni są pracownicy kanalizacji, laboratoriów medycznych, przedszkoli, a także szpitali. Za występowanie choroby , jak już zostało w wcześniej powiedziane, odpowiedzialny jest wirus HAV, który dostaje się do organizmu poprzez układ pokarmowy, a także poprzez kontakt z wydzielinami chorego. Rozwija się w organizmie ludzkim przez około 28 dni, by po tym czasie nastąpił okres wylęgania.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i jego objawy
Objawy i przebieg choroby zależne są w dużej mierze od stanu i wieku chorego. Pierwszymi objawami zwiastującymi zakażenie są z pewnością objawy grypopodobne. Skóra chorego nabiera żółtego koloru (zauważyć można zżółknięcie skóry i twardówek oczu), pojawiają się również bóle brzucha, mięśni i stawów. Zauważyć można również ciemniejsze zabarwienie moczu i odbarwiony stolec. Do najczęściej spotykanych objawów, jakie mogą sugerować zakażenie wirusem są również:
- gorączka,
- senność i osłabienie organizmu,
- bóle głowy,
- brak apetytu,
- ból w okolicy wątroby i żołądka,
Diagnostyka choroby
Wirus może być wykryty przy pomocy testu ELISA , a także poprzez zastosowanie testów na stężenie bilirubiny i transaminaz. Podwyższone wyniki mogą świadczyć o rozwijających się chorobach wątroby. W badaniu osocza krwi ponadto zauważyć można zwiększoną aktywność aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej (enzymów wskaźnikowych wątroby). Widocznym jest również wzrost stężenia bilirubiny.
Powikłania
Powikłania po wirusowym zapaleniu wątroby typu A mogą być bardzo groźne dla zdrowia chorego. Najgroźniejszymi są z pewnością nadostre zapalenie wątroby, ostra niedokrwistość hemolityczna, a także żółtaczka cholestatyczna i aplazja szpiku.
Szacuje się, że w przypadku 20% chorych dochodzi do nawrotów choroby.
WZW typu A i jej leczenie
W leczeniu zakażenia stosowane są takie środki, jak między innymi Vaqta 25, Havrix 720 Junior, a także Havrix Adult. Najczęściej jednak choroba ustępuje samoistnie po w ciągu maksymalnie 6 miesięcy.
Podczas leczenia zalecane jest nie tylko ograniczenie aktywności fizycznej, ale także odpowiednie nawodnienie organizmu i odpowiednia dieta.
fot. flickr com autor: Administración Nacional de la Seguridad Social