Wirus Coxackie, to wirus lityczny i podobnie jak polio czy ECHO, należy do grupy enterowirusów (Enterovirus) opisany po raz pierwszy w 1948 roku w Coxsackie Town w stanie Nowy York. Wirus przynależy do najliczniejszej rodziny wirusów Picornaviridae. Przenoszony jest drogą kropelkową, pokarmową lub poprzez wypicie zakażonej wody.
Do zakażenia wirusem Coxackie dochodzi najczęściej w dużych skupiskach, takich jak publiczne baseny, koszary, szkoły, czy domy starości. Wydalane z ludzkim kałem, są bardzo odporne na czynniki chemiczne. W głównej mierze wirus atakuje układ pokarmowy, nerwowy, a także błony śluzowe i skórę. Przy czym jest czynnikiem wywołującym szereg chorób, w tym zapalenie opon mózgowych. Wirus Coxsackie najczęściej atakuje niemowląta i dzieci do lat pięciu. Wyróżniamy dwa rodzaje wirusa:
- wirus typu A (obejmuje 23 wirusy) – wywołuje choroby serca i dróg oddechowych
- wirus typu B (obejmuje grupę sześciu wirusów) odpowiada za choroby układu nerwowego.
Przyczyny zakażenia wirusem Coxackie
Przenoszony jest drogą kropelkową, pokarmową lub poprzez wypicie zakażonej wody. Do zakażenia wirusem dochodzi najczęściej w dużych skupiskach, takich jak publiczne baseny, koszary, szkoły, czy domy starości. Wirus Wydalane z ludzkim kałem, są bardzo odporne na czynniki chemiczne.
Objawy zakażenia wirusem Coxsackie
W ponad połowie przypadków zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo.
W pozostałych przypadkach zauważalne są:
- bóle mięśni,
- wysoka gorączka trwająca około trzech dni,
- ból głowy,
- nudności i ból brzucha,
- biegunka,
- krwotoczne zapalenie spojówek (obrzęk i zaburzenie widzenia),
- czerwone pęcherze występujące w jamie ustnej (na języku, dziąsłach, w gardle), a także na dłoniach i na podeszwach stóp,
- owrzodzenie na migdałkach.
Diagnostyka
Najczęściej zakażenie diagnozowane jest na podstawie objawów, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zlecić badanie wirusologiczne. Może okazać się również, że niezbędne jest pobranie wymazu z odbytu lub gardła, a także pobranie płynu mózgowo – rdzeniowego – w zależności od choroby, jaka pojawiła się na skutek zakażenia.
Powikłania
Wirus Coxsackie wywołuje u chorego szereg chorób, w niektórych przypadkach zagrażających życiu pacjenta.
Najczęściej odpowiedzialny jest za takie choroby, jak:
- zapalenie gardła,
- choroba bostońska,
- diabelska grypa,
- zapalenie opłucnej,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- ostre zapalenie trzustki,
- zapalenie jąder,
- cukrzyca typu 1,
- angina,
- zapalenie opłucnej.
W przypadku niemowląt zarażonych przez matkę podczas porodu najczęściej występuje: zapalenie opon-mózgowych i zapalenie mięśnia sercowego.
Leczenie zakażenia wirusem Coxsackie
Zwyczajowo w leczeniu zakażenia stosuje się doraźnie leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol. Co ważne, podczas infekcji nie wolno dziecku podawać kwasu acetylosalicylowego – może wywołać u niego groźny dla życia zespół Rey’a. Ważna jest również odpowiednia dieta i odpowiednia podaż płynów, by uchronić chorego przed odwodnieniem.
fot. flickr.com NIAID
( obrazek przedstawia wirus Ebola, ale muszą Państwo przyznać, że jest na co popatrzeć)