Łupież to nic innego jak silne złuszczenie skóry głowy. Według statystyk z problemem łupieżu boryka się połowa ludzkości. Złuszczenie najczęściej pojawia się u młodych osób – w wieku 15 – 25 lat. Początkowo sądzono, że łupież jest problemem kosmetycznym dziś jednak przyjmuje się, że jest to schorzenie z grupy chorób łojotokowych.
Przyczyny powstawania łupieżu
Przyczyn powstania łupieżu może być kilka. Najczęściej winowajcą jest grzyb drożdżopodobny z rodziny Malassezia. Występuje on na każdej skórze, także tej zdrowej. Problem pojawia się wtedy gdy drożdżaki zaczynają nadmiernie się namnażać. Powodują wtedy rogowacenie naskórka a substancje wydalane przez grzyby powodują stany zapalne skóry głowy.
Rodzaje łupieżu:
Jest wiele czynników, które mogą przyspieszać rozwój Malassezia. Wśród nich wymienić można:
- stres i nerwice,
- złą dietę,
- nadużywanie alkoholu,
- zachwianie gospodarki hormonalnej organizmu,
a także
- stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków
- niewystarczające spłukiwanie szamponów i odżywek po umyciu włosów,
- zbyt rzadkie mycie skóry głowy,
Zwalczanie łupieżu
Przede wszystkim należy skorzystać z dobrodziejstwa szamponów przeciwłupieżowych. Niestety czasem na pełny efekt zdrowych włosów trzeba poczekać nawet 3-4 tygodnie. Dlatego nie należy się zniechęcać i nie wolno przerwać kuracji. Po każdym umyciu włosy należy obficie spłukiwać. Nie jest wskazane suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem suszarki. Lepiej jeśli włosy wyschną same.
W przypadku bardzo nasilonego łupieżu można zastosować do mycia szampon z disiarczkiem selenu. Skutkiem ubocznym takiej kuracji może być szybsze przetłuszczanie się włosów oraz ich żółtawe zabarwienie. Dlatego należy bardzo intensywnie i dokładnie spłukiwać szampon ze skóry głowy i włosów.
Skutecznie w walce z łupieżem są również preparaty dermatologiczne, dostępne w aptkach, zawierające ketokonazol np. Dermetin, Nizoral czy Noell.