Migrena dotyka od 10 do 16% osób na świecie, pojawia się około 30 roku życia. Czym jest, jaki są jej objawy i leczenie, o tym poniżej.
Migrena, czyli inaczej jednostronny, pulsujący ból głowy, który regularnie się powtarza. Zazwyczaj zaczyna się od jednej strony – w okolicy skroni, by w późniejszym etapie ból obejmował już całą głowę. Szacuje się, że migrena najczęściej dotyka ludzi (w przeważającej części kobiety) od 30 roku życia, aktywnych, ambitnych, żyjących w szybkim tempie. Z badań wynika, że blisko około od 10 do 16% populacji boryka się z uporczywym bólem głowy, który może przejść po kilku godzinach, a nawet kilku dniach.
Przyczyny migreny
Badania przeprowadzone na bliźniętach wskazują na główną przyczynę leżącą w czynnikach genetycznych (około 65% przypadków) z predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Dopatruje się związku migreny z nieprawidłowym funkcjonowaniem w korze mózgowej jej receptorów kanałów jonowych. A także makrofagów, płytek krwi i neuronów regulujących przepływ mózgowy.
Migrenę mogą wywołać również:
- niektóre potrawy i przyprawy (ser pleśniowy, czerwone, wytrawne wino, marynata, cebula, kawa,cytrusy, pomidory),
- schorzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Migrena i jej objawy
Jak już powiedziano wcześniej migrena zaczyna się od nagłego, pulsującego bólu głowy w okolicy skroni. W późniejszym etapie dołączają kolejne objawy w postaci:
- szum w uszach,
- zaburzenia wzroku,
- drganie powieki,
- silny, pulsujący ból całej głowy,
- światłowstręt,
- nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia),
- nudności,
- wymioty,
- ogólne rozdrażnienie,
- zaburzenie łaknienia.
W 10% przypadków zwiastunem zbliżającej się migreny jest tzw. aura objawiająca się parastezją, afazją, niedowładem i zaburzeniami w polu widzenia.
Migrena i diagnoza
W przypadku uciążliwych napadów warto skontaktować się z lekarzem. Dolegliwość diagnozowana jest na podstawie objawów, z jakimi boryka się chory.
Leczenie migreny
W przypadku sporadycznych o małym nasileniu ataków migrenowych, wystarczą sposoby domowe i środek przeciwbólowy. W przypadku, kiedy jednak ataki są częste i dokuczliwe, koniecznym będzie konsultacja z lekarzem. W przypadku leczenia farmakologicznego w leczeniu migreny stosowane są:
- leki uspakajające – leki przeciwdepresyjne (m.in. mianseryna i amitryptylina),
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, kwas tolfenamowy, naproksen,)
- leki przeciwmigrenowe (sumatryptan, zolmitriptan, rizatriptan i eletriptan),
- leki przeciwwymiotne,
- blokery wapniowe (flunaryzyna i werapamil),
- leki przeciwserotoninowe (pizotifen, metysergid, ketotifen, prazochrom, cyproheptadyna),
- beta-blokery (typu propranolol, atenolol i metoprolol).
W przypadku leków na migrenę zawierających tryptany, ergotaminy i NLPZ dość często dochodzi do uzależnienia od nich.
Skuteczne bywają też: także akupresura, techniki relaksujące, stymulowanie nerwów, a także akupunktura.
Domowe sposoby walki z migreną:
- – zimny kompres na czoło,
- plastry cytryny lub ziemniaka położone na czoło,
- napary z: koziołka lekarskiego lub rumianku,
- wdychanie aromatu bazyliowego,
- nacieranie skroni i karku olejkiem z mięty pieprzowej.
W terapii stosuje się między innymi akupresurę, akupunkturę, techniki relaksacyjne, stymulowanie nerwów obwodowych prądem o małej częstotliwości. Gdy jest to niezbędne – lekarz może wykonać blokadę miejscowo znieczulającą.
Migrena w cyfrach
Rocznie od 6 do 15 % mężczyzn zapada na migrenę, w przypadku kobiet wielkość waha się w granicach od 14 do 35%. Okazuje się, że migrena dotyka również dzieci (4-5% poniżej 12 lat), liczna ta wzrasta w okresie dojrzewania. Wielkość występowania choroby maleje po okresie menopauzy u kobiet, a po siedemdziesiątym roku życia już tyko 5% populacji cierpi na tego rodzaju dolegliwości.
fot. flickr.com autor: r. nial bradshaw