Kinetoza jest bardzo przykrą dolegliwością. Najczęściej cierpią na nią dzieci, zdarza się jednak, że dotyka również osoby dorosłe.
Co powoduje chorobę lokomocyjną?
Choroba lokomocyjna jest spowodowana odbieraniem przez mózg sprzecznych informacji (z błędnika i zmysłu wzroku) . Dzieje się tak dlatego, że błędnik przekazuje, iż ciało się kołysze ( w kajucie na pokładzie statku) lub podskakuje (np. na wybojach), a wzrok tego nie potwierdza informując, że ciało siedzi lub stoi bez ruchu. Lub odwrotnie – błędnik informuje, że ciało się nie porusza, a wzrok widzi przesuwający się krajobraz i wysyła informację dotyczącą ruchu.
Objawy kinetozy
Przyjęte jest dzielenie objawów choroby lokomocyjnej na dwie fazy. Początkową, w której występuje uczucie dyskomfortu, ucisk w okolicy brzucha, brak łaknienia, zmęczenie i rozdrażnienie, oraz właściwą gdzie może wystąpić pełne spektrum objawów. Są to:
- zimny pot
- zawroty głowy
- oczopląs
- zwiększone wydalanie śliny
- nudności i wymioty
- płytki oddech
- bladość skóry
Wśród tych objawów najbardziej dokuczliwe są zawroty głowy. Można je opisać jako złudzenie kołowego ruchu otoczenia lub własnego ciała. Zawrotom towarzyszą wywołane przez nie nudności.
Do rzadszych objawów choroby lokomocyjnej zaliczyć należy zaburzenia krążenia. Niektóre osoby mogą reagować stanem lękowym i apatią.
Nie zawsze pełne spektrum objawów choroby lokomocyjne wywołują. Częściowo można im zapobiegać poprzez np. obserwowanie horyzontu. Najlepiej jednak chronić się przed kinetozą stosując odpowiednie środki.
źródło: Interna Szczeklika
fot. flickr.com autor: Kevin Dooley